Od druge polovice 18. stoletja in do konca druge svetovne vojne je v Lendavi in okolici živela vplivna judovska skupnost. Židje so se ukvarjali večinoma s trgovino, pomemben pa je bil tudi njihov prispevek h kulturnemu in gospodarskemu razvoju mesta ter nastanku meščanstva. V obdobju industrializacije je imela Lendava svoj denarni zavod Dolnjelendavsko hranilnico, leta 1906 pa so tukaj ustanovili prvo dežnikarno na Balkanu. S kulturnega vidika je zelo pomembna otvoritev Meščanske šole leta 1872. Poleg te je v kraju od leta 1845 do ukinitve leta 1921 delovala židovska šola. Leta 1866 pa so sezidali tudi novo sinagogo za potrebe takrat množičnejše judovske skupnost, ki stoji še danes. 
Sedaj je stavba kulturno – zgodovinski objekt, ki gostuje prireditve in razstave na temo judovske kulture. V sinagogi je v sklopu galerije urejena stalna razstava z naslovom Zgodovina dolnjelendavskih Židov.


ZGODOVINA

Na slovenskem narodnostnem ozemlju srečujemo Jude od 12. stoletja naprej. V preteklosti srednjeveške Evrope so Judje odigrali izjemno pomembno gospodarsko in kulturno vlogo, pripomogli so k njenemu napredku in sooblikovali njeno podobo. Sinagoga je (bila) versko, duhovno in kulturno središče judovske skupnosti.

Prva sinagoga je v Lendavi delovala v 18. stoletju, objekt v sedanji obliki pa je bil kot verska zgradba zgrajena leta 1866 za potrebe takrat številčnejše judovske skupnosti mesta Lendava.

Danes sinagoga služi kot kulturno-zgodovinski objekt, ki gostuje razstave in prireditve na temo judovske kulture. V stavbi je v sklopu galerije urejena stalna razstava z naslovom »Zgodovina dolnjelendavskih Židov«.

ODPIRALNI ČAS
OgledI so možni po predhodni najavi.

Za organizirane skupine so možni ogledi izven delovnega časa:

OB SOBOTAH,  NEDELJAH IN PRAZNIKIH
OD PONEDELJKA DO PETKA        8.00 - 14.00.

POLETNI ČAS
 
OD PONEDELJKA DO PETKA        09.00 - 12.00

VIR:
http://kraji.eu/slovenija/lendava_sinagoga/slo#ixzz58EhZAey8
https://sl.wikipedia.org/wiki/Sinagoga_Lendava